"SUMANAUS MOKINIO AKADEMIJA" STARTUOJA

PIRMASIS „SUMANAUS MOKINIO AKADEMIJOS“ INŽINERINĖS EKSPERIMENTINĖS KLASĖS SUSITIKIMAS

Lietuvos infrastruktūros vystymasis, technologinis pramonės šakų progresas lemia mažėjantį pigios nekvalifikuotos darbo jėgos poreikį bei didėjančią inžinerinių specialistų paklausą. Ne paslaptis,  kad vienas pagrindinių faktorių, į kuriuos atsižvelgiama sprendžiant dėl geografinės plėtros krypčių tarptautinėse įmonėse, yra būtent pakankama tam tikros srities specialistų pasiūla konkrečiame regione.

Paradoksalu, bet sparčiai augant inžinerinės pramonės specialistų poreikiui darbo rinkoje, nuolat kylant jų darbo užmokesčio lygiui, per paskutinius penkerius metus inžinerinėse specialybėse besimokančių studentų skaičius sumažėjo 41 procentiniais vienetais, o tai liudija neišnaudojamas galimybes gauti rinkoje paklausias žinias, įgūdžius ir pasirinkti perspektyvų karjeros kelią.

Ši problema, deja, nesvetima ir Joniškio kraštui. Todėl ypač džiugiai nuteikia Joniškio rajono savivaldybės, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos ir Joniškio žemės ūkio mokyklos trišalė sutartis, turinti ambicingų tikslų vystyti moksleivių inžinerinį mąstymą bei skatinti rinktis inžinerines specialybes, kurios itin reikalingos Joniškio krašto įmonėms, smulkiajam ir vidutiniam verslui.

Gruodžio  mėnesį įvyko pirmasis  „Sumanaus mokinio akademijos“ inžinerijos eksperimentinės klasės susitikimas. Klasiokais šiame projekte tapę dešimt Skaistgirio ir septyni Žagarės gimnazijos mokiniai susipažino su inžinerinėmis studijomis VDU ŽŪA, fizika ir elektromechanika, inžinerinių studijų programų mokomosiomis laboratorijomis, atliekant konkrečius laboratorinius ir praktinius darbus, pamatė, kokia moderni universiteto infrastruktūra. Mokiniams buvo vaizdžiai ir intriguojančiai pristatomi skirtingų inžinerijos sričių dalykai: stebint termovizorių buvo vertinamas termoizoliacinių medžiagų efektyvumas, termodinamikos laboratorijoje mokiniai ne tik sužinojo, kad vienas Google  paieškos paspaudimas sunaudoja 0,0003 kw elektros energijos, o šiluminės jėgainės efektyvumas paprastai tesiekia 17 procentų (likusi šilumos dalis atiduodama aplinkai), bet ir mokėsi teisingai matuoti temperatūrą kontaktiniais ir nekontaktiniais prietaisais. Paskaitoje „Inžinerija – svajonės įgyvendinimo galimybė“ inžinerinių sprendimų efektyvumą aptarė įvairiose kasdienio gyvenimo srityse, sprendė, kas turi didesnę traukos jėgą sportinėse varžybose traukiant virvę. Skaistgirietis  Vakaris Liucveitas turėjo tiek daug klausimų profesoriui dr. V. Jankauskui, kad pritrūko laiko į juos visus atsakyti, todėl profesorius smalsiam jaunuoliui davė savo asmeninio telefono numerį diskusijai pratęsti vėliau. Nepaliko abejingų ir vieno spragilo kukurūzų kūlimo laboratorinis įrenginys, kuriame buvo vaizdžiai pademonstruota, kokios fizikinės jėgos veikia kukurūzo burbuolę.

Eksperimentinėje klasėje mokosi ir keli technika ypač besidomintys jaunuoliai, kurių tėvai ūkininkauja. Jie  planuoja įgyti inžinerines specialybes ir žinias pritaikyti šeimos ūkiuose. Galimybe susipažinti su inžinerinėmis studijomis VDU ŽŪA, geriau pažinti studijų procesą ir galimybes universitete,  apžiūrėti modernias laboratorijas džiaugėsi Mantvydas Sičiovas, planuojantis pasirinkti inžinerinio profilio studijas, o po jų sugrįžti dirbti į gimtąjį kraštą, į tėčio ūkį. Mantvydas prasitarė, kad apie daugelį dalykų, aptartų susitikimo Kaune metu, jis jau buvo girdėjęs. Ir tai nekelia nuostabos, nes vaikino pažymių vidurkis – 9,5 balo.

Daug dėmesio Joniškio krašto atstovams skyręs VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto docentas dr. Jonas Čėsna informavo, kad antrosios kelionės į VDU ŽŪA metu mokiniai lankysis ten vyksiančioje  žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi…2023“.

Toks karjeros ugdymas, sutelkus savivaldos, verslo ir švietimo įstaigų pastangas bei naudojant patrauklias inovatyvias priemones, teikiant šiuolaikiškas paslaugas, skatina mokinių motyvaciją planuoti savo ateitį, ateityje rinktis studijuoti technologinius mokslus. Ir, kaip visiems projekto dalyviams linkėjo Joniškio rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo funkcijas laikinai vykdanti Aušra Lukšaitė Lapinskienė – projektas skirtas ne tik rimtai  mokytis, bet ir megzti dalykines pažintis, ryšius bei draugystes – minkštosios kompetencijos darbo rinkoje vis labiau vertinamos. 

   

 

Paskutinį kartą redaguota 2023-12-04, 12:06:12