Edukacinė TAU klausytojų išvyka

Rugsėjo 4-ąją Trečiojo amžiaus universiteto Užsienio kalbų fakulteto klausytojai dalyvavo edukacinėje išvykoje po žiemgališkąją Latvijos dalį. Pažintinę kelionę Latvijoje pradėjome nuo Iecavos, aplankydami miesto įdomesnes ir įžymesnes vietas. Pirmiausia stabtelėjome prie 1904 m. pastatyto Iecavos geležinkelio stoties pastato. Nors ir nebeveikiant stotis šiandien reikšminga istoriniu požiūriu, įtraukta į lankytinų objektų sąrašą, vietos gyventojai šią vietą naudoja kaip netradicinę erdvę poezijos renginiams.

Lydimi gido Andres vaikščiojome po Dievdaržins (Dievų sodas) – senvietę Iecavos pakrantėje. Eidami 200 metrų ilgio pažintiniu taku grožėjomės įspūdingais dolomito įrėmintais upės krantais, šimtmečius augančių įvairiausių formų ir aukščių medžiais. Toliau pasukome Iecavos parko ir dvaro link. Anglų landšaftinio stiliaus parką kartu su dvaru 1795 – 1800 m. įkūrė grafai Palenai. Parkas unikalus tuo, kad turi natūralų amfiteatrą, Iecavos upės krantus jungiantį gražų, senovinį, naujai restauruotą pėsčiųjų tiltą, auga 52 rūšių šimtamečiai medžiai. Prieš tiltą stovi P. Bandero 1936 m. akmenyje iškaltas Laisvės paminklas. Apsilankėme restauruotoje dvaro dalyje esančiame Dienos centre, kur mėgstama veikla užsiima neįgalieji, senjorai. Iecava, visai neseniai gavusi miesto statusą, mums paliko tvarkingo, žalio, gražiai tvarkomo miesto įspūdį.

Bauskėje apžiūrėjome ir nusifotografavome prie latvių poeto Vilio Plūdonio (1874-1940) paminklo. Skulptorius Girts Burvis sukūrė paminklą kaip knygos lapą su iškaltais poeto eilėraščių fragmentais, iš kurių išplaukia  poeto figūra, simbolizuojanti tarsi į tolį skrendančias gulbes. V. Plūdonis yra išvertęs į latvių kalbą lietuvių liaudies dainų.

Bauskės savivaldybėje gausu vietos dirbtuvių, ūkių, užsiimančių įvairiais verslais, puoselėjančų senąsias gamybos tradicijas. Šįkart apsilankėme Dūminių ūkyje, kur susipažinome su iš natūralių sulčių gaminamo naminio vyno technologija, kurios tradicijas, perėmusi dar iš savo prosenelių, puoselėja ūkio savininkė Ieva. Malonu buvo pasižvalgyti po gražiai tvarkomą 1 ha ūkio teritoriją su gausybe gėlių, vaismedžių.

Turbūt sunku būti rasti joniškietį, nebuvusį Rundalės rūmuose. Šįkart, rūmus palikę nuošaly, prasukome pro dar nelankytą objektą – Rundalės vandens malūną.Vėjinio  malūno griuvėsiai ant Islicės upės išlikę nuo 18 a. pabaigos. Šiuo metu pastatai restauruojami, kuriamas muziejus, patraukliai tvarkoma poilsio ir iškylų erdvė.

Mūsų išvykos kulminacija tapo apsilankymas Trubenieki ūkyje, kur auginami šitake grybai. Tai didžiausias šių grybų augintojas Baltijos šalyse. Atvykusius į ūkį mus pasitiko jo savininkas Janis Volksons. Jis supažindino su itin sudėtinga šitake grybų, dar kitaip vadinamų japoniškų, medicininių grybų, auginimo technologija, jų vertingosiomis savybėmis, taip pat šmaikščiai atskleidė pirmąsias verslo nesėkmes, bendravimą su japonais. Edukaciją užbaigėme skanaudami patiekalus su šitake grybais.

Šios edukacinės išvykos programą ir maršrutą mums padėjo parengti Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras, kartu pakviesdamas dalyvauti projekte “Pažinkime kaimynus Žiemgaloje”, pagal kurį aplankėm  ir susipažinome su keletu projekto akcijos objektų. Beje, mums teko panaudoti ir savo anglų kalbos žinias, nes preliminari ekskursijos programa buvo parengta anglų kalba.

Dėkojame JVIC direktorei Jurgitai Bučinskienei ir turizmo vadybininkui Simonui Mykolaičiui už pagalbą organizuojant šią mūsų edukacinę išvyką, už nuotraukas – Ritai Mačiukienei.

Violeta Vilčiauskienė

Nuotr. R.Mačiukienės